Astronomické stránky Sedlčany - Václav Cháb

Vítejte na mých stránkách,věnovaným nejstaršímu vědnímu oboru.

Kalendář

RSS

RSS

Anketa

Líbí se Vám tyto stránky ?

NE (1737)
 

ANO (2028)
 

Statistika

Něco málo o mě

O astronomii jsem se začal zajímat v 10 letech což už je skoro 26 let.Tenkrát ve škole jsme se učili ,něco kolem Sluneční soustavy a už tenkrát jsem začínal tušit že se musím dovědět více o dění na obloze, než jen vědět jak se jmenují planety obíhající kolem Slunce.Od svého táty jsem dostal první dalekohled.Byl jím ( a do součastnosti je ) triedr 7x50 z CCCP .

Pozoroval jsem s ním první hvězdokupy ,planety a Měsíc.První skutečnou knihu o astronomii kterou jsem dostal od svých rodičů se jmenovala OBLOHA NA DLANI.Byla ve slovenštině.Mám jí do dnes,i když informace v ní nejsou aktuální,čtu si jí i dnes.

Byla v ní spousta detailů o všech 88 souhvězdí.Spousty fotografií planet,mlhovin atd.      Čas plynul a já zbíral skušenosti.Ve 14 letech jsem poprvé navštívil sedlčanskou hvězdárnu J.Sadila.Byl to zlom v mém životě.Něco tak nádherného co jsem viděl opravdu velkým dalekohledem,jsem viděl poprvé.Byl to Saturn,nejkrásnější planeta ve Sluněční soustavě.Nikdy na ten pohled nezapomenu.Rodiče mne nemohli odtrhnou od okuláru.  To jsem ještě netušil že za pár let budu štastným majitelem klíčů této krásné hvězdárny.Ale to předbíhám událostem.......

Později,když jsem si začal vydělávat nějaké ty peníze,se mi dostal do rukou Newton 114/800 na para.montáži opět ruské výroby zn.MIZAR.Rozdíl mezi triedrem a Newtonem byl propastný. Později jsem začal pravidelně navštěvovat hvězdárnu a získal si důvěru u vedoucího hvězdárny p.Lomoze.Od roku 1994 navštěvuji hvězdárnu již s vlastním přístupem.

Od roku 1995 provádím veřejnost po hvězdném nebi na naší krásné hvězdárně.Tato činnost mě velmi baví.Děkuji za to mému kolegovi který mě mnohému naučil.Jmenuje se František Lomoz.

Přestěhoval jsem se z rodinou do Sedlčan.Teď bydlím cca 300m od hvězdárny.Co více si člověk jako já může přát ?Ale může.Vlastnit opravdu velký a výkoný dalekohled.

A tím se po letech stal Meade Schmidt-Newton 254/1016 f=4. LXD 75.Který můžete vidět na těchto stránkách.   (Moje vybavení) 

Dalekohled zakoupen :červenec 2007 od p Matouška.

Toto období trvalo dlouhých 26 let.Ale můj velký sen se mi splnil. Přeji to každému člověku který má stejné zájmy a sny.

Jasnou a tmavou oblohu na toulkách vesmírem,přeji Vám všem.

Václav Cháb    Sedlčany 27.8.2007

kontakt pro osobní návštěvu hvězdárny na tel : 724/858 627 nebo e-mail :

 astro.venda@seznam.cz 

Můj NICK na Astroforu : Venda

 

Nový příspěvek

20111113_090039.jpg

Nový příspěvek

20111122_125320.jpg

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.